اصول اخلاقی انتشار مقاله

 | تاریخ ارسال: 1401/12/25 | 
بیانیه اخلاق در انتشار و تخلف در انتشار
بیانیه اخلاق در انتشار و تخلف در انتشار  (JSAL) تا حد زیادی مبتنی بر دستورالعمل‌ها و استانداردهای توسعه‌یافته توسط کمیته اخلاق در انتشار (COPE) است. ما از همه طرف‌ها انتظار داریم که به این اصول اخلاقی در انتشارات پایبند باشند. ما سرقت ادبی یا سایر رفتارهای غیراخلاقی را تحمل نمی کنیم و هر مقاله‌ای را که مطابق با این استانداردها نباشد حذف خواهیم کرد. وظایف و انتظارات مربوطه از نویسندگان، داوران و ویراستاران به شرح زیر است:
 
تصمیمات انتشار
سردبیر مجله مسئول تصمیم گیری در مورد انتشار هر کدام از مقالات ارسال شده به مجله، است. سردبیر تابع سیاست های مجله، الزامات قانونی که در مورد افترا، نقض حق نسخه برداری و سرقت ادبی، می باشد. سردبیر در تصمیم گیری با اعضای هیئت تحریریه یا داوران مشورت کند. سردبیر و داوران دست‌نوشته‌ها را بدون توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، اعتقاد مذهبی، قومی، شهروندی یا سیاسی نویسندگان ارزیابی می‌کنند.
 
محرمانه بودنسردبیر، اعضای هیأت تحریریه و هر یک از اعضای تحریریه نباید هیچ گونه اطلاعاتی را در مورد یک مقاله ارسالی، از نویسندگان مقاله، داوران، داوران احتمالی، سایر مشاوران تحریریه و ناشر، در هنگام فرآیند ارزیابی، در اختیار دیگران بگذارند.
 
افشا و تضاد منافع: مطالب ارسال‌شده در مقالات، بدون رضایت صریح کتبی نویسنده، منتشر نخواهد شد.
 
وظایف داوران
مشارکت در تصمیم‌گیری‌های مقاله: بررسی همتا به سردبیر و هیئت تحریریه در تصمیم‌گیری‌های مقاله کمک می‌کند و از طریق ارتباط با نویسنده نیز ممکن است به نویسنده در بهبود مقاله کمک کند.
 
سریع بودن: داور منتخبی که احساس می‌کند صلاحیت بررسی مقاله ارسالی، را ندارد یا می‌داند که بررسی سریع آن غیرممکن است، باید به سردبیر اطلاع دهد و از بازبینی مقاله خودداری کند.
 
محرمانه بودنمقالات دریافت شده برای بررسی به عنوان اسناد محرمانه تلقی می‌شوند و به دیگران نشان داده نمی شوند یا با آنها بحث نمی شود مگر در مواردی که ویرایشگر مجاز کرده باشد.
 
استانداردهای عینیت: بررسی ها باید به صورت عینی انجام شوند. انتقادات شخصی از نویسنده غیرقابل قبول است. داوران باید نظرات خود را به وضوح و با استدلال های پشتیبان بیان کنند.
 
تصدیق منابع: داوران باید تلاش کنند آثار منتشر شده مرتبط را که توسط نویسندگان استناد نشده است شناسایی کنند. هر نکته ای مبنی بر اینکه یک نتیجه یا استدلال قبلاً گزارش شده است باید با استناد مربوطه همراه باشد. یک داور همچنین باید توجه ویراستار را به هرگونه شباهت یا همپوشانی اساسی بین مقاله مورد بررسی و هر مقاله منتشر شده دیگری که اطلاعاتی در مورد آن دارد استخراج کند.
 
افشا و تضاد منافع: اطلاعات یا ایده‌های ممتازی که از طریق بررسی داوران به دست می‌آیند باید محرمانه نگه داشته شوند و برای منافع شخصی استفاده نشوند. 
 
وظایف نویسندگان
استانداردهای ارجاع‌دهی: نویسندگان باید گزارش دقیقی از کار انجام‌شده و همچنین بحثی عینی درباره اهمیت آن ارائه دهند. داده های محوری، باید به طور دقیق در مقاله نشان داده شوند. یک مقاله باید حاوی جزئیات و ارجاعات کافی باشد تا به دیگران اجازه پژوهش های نوین، را بدهد. اظهارات متقلبانه یا آگاهانه نادرست رفتار غیراخلاقی است و غیرقابل قبول است.
 
اصالت و سرقت ادبینویسندگان باید اطمینان حاصل کنند که آثار کاملاً نویی را نوشته‌اند، و اگر نویسندگان از آثار و/یا کلمات دیگران استفاده کرده‌اند، به درستی نقل‌قول یا نقل شده است.
 
انتشار چندگانه، زائد یا همزمان: یک نویسنده به طور کلی نباید مقالاتی را که اساساً یک تحقیق را توصیف می کنند در بیش از یک مجله یا کنفرانس منتشر کند. ارسال یک  مقاله به بیش از یک مجله یا کنفرانس، رفتار انتشاری غیراخلاقی است و غیرقابل قبول است.
 
تصدیق منابع: همیشه باید از کار دیگران به درستی قدردانی شود. نویسندگان باید به آثاری که در خلق مقاله خود، تأثیرگذار بوده اند استناد کنند.
 
تألیف مقاله: تألیف باید محدود به کسانی باشد که سهم قابل توجهی در مفهوم، طراحی، اجرا، یا تفسیر مقاله ارسال شده داشته اند. همه کسانی که مشارکت قابل توجهی داشته اند باید به عنوان نویسندگان مشترک ذکر شوند. 
 
افشا و تضاد منافع: همه نویسندگان باید هر گونه تضاد منافع مالی را که ممکن است بر نتایج یا تفسیر مقاله آنها تأثیر بگذارد، در مقاله خود قید کنند. تمام منابع حمایت مالی برای پروژه باید قید شود.
 
اشتباهات اساسی در آثار منتشر شده: زمانی که نویسنده متوجه اشتباه یا نادرستی قابل توجهی در اثر منتشر شده خود می شود، موظف است که به سرعت به سردبیر یا ناشر مجله اطلاع دهد و با سردبیر برای پس گرفتن یا تصحیح مقاله همکاری کند.
 
بیانیه حق چاپ
برای نویسندگان:
نویسندگان می توانند آثار خود را به تنهایی منتشر کنند یا حقوق انتشار را به (JSAL) منتقل کنند. به منظور برخورداری از حق استفاده از این حقوق، (JSAL) از نویسنده می‌خواهد قراردادی را امضا کند که به ناشر حق تکثیر، انتشار، توزیع و در دسترس قرار دادن اثر در قالب الکترونیکی را در اختیار عموم قرار دهد. نویسندگان و  (JSAL) باید همیشه رابطه خود را در یک توافق نامه انتشار تعریف کنند. 
پیش نیاز انتقال حقوق انتشار انحصاری این است که نویسنده قبلاً چنین حقوقی را به اشخاص ثالث (مثلاً ناشر دیگری) امضا نکرده باشد و اثر تاکنون به طور کامل یا جزئی منتشر نشده باشد.
پیامد اعطای حقوق انحصاری به (JSAL) همچنین نشان می‌دهد که نویسنده موافقت می‌کند با ناشر دیگری انتشاری مشابه اثر منتشر شده با (JSAL) را منتشر نکند.
 
برای خوانندگان:
عدم استفاده تجاری - خواننده نمی تواند از مطالب برای مقاصد تجاری استفاده کند.

CAPTCHA
دفعات مشاهده: 163 بار   |   دفعات چاپ: 68 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر